چرا با انتها تعطیلات حضور در محل کار سخت است؟

به گزارش وبلاگ معمای ویژه، خاتمه دادن به تعطیلات به معنای خاتمه دادن به سرگرمی نیست. اگر این تفکر توریستی را در زندگی خود پس از سفر در خانه ادامه دهیم، می توانیم راه هایی پیدا کنیم تا کمی بیشتر احساس خوب سفر را حفظ کنیم.

چرا با انتها تعطیلات حضور در محل کار سخت است؟

به گزارش وبلاگ معمای ویژه پس از دو سال همه گیری و محدودیت های مسافرتی ناشی از تغییرات مربوط به کووید-19، تابستان 2022 نشان داد که تعطیلات مجددا جریان پیدا می نماید. با برداشته شدن بیشتر محدودیت های کووید-19، برنامه ریزی برای گذراندن تعطیلات آسان تر شد و بسیاری از سفرهایی که قبلا به دلایل مرتبط با بیماری همه گیر به تعویق افتاده بودند، انتها توانستند انجام شوند. اما در عمل، لغو پروازها، کمبود نیروی کار و ایجاد هرج و مرج در سفرها، خیال سفر بدون استرس را از بسیاری از مسافران ربوده است. اما تعطیلات هرچقدر هم سخت باشد، به واسطه تجربه و حس خوبی که در فرد ایجاد می نماید، پس از بازگشت، فرد را در حالت خلسه قرار می دهد و احساسی از افسردگی را ایجاد می نماید. از این رو پایگاه خبری سی ان ان 5 نکته برای مقابله با افسردگی پس از تعطیلات مطرح نموده است.

پس از بازگشت، یک روز میانی برنامه ریزی کنید

ما اغلب به محض اینکه به خانه بر می گردیم، مستقیما با سرعت به محل کار رفته و فهرستی طولانی از کارهای خانه را فهرست می کنیم که این امر بر تضاد بین تعطیلات و واقعیت تاکید می نماید. دکتر آندریا بونیور، روانشناس بالینی در کتاب خود با عنوان افکار خود را سم زدایی کنید، توصیه می نماید، در صورت امکان، قبل از بازگشت به محل کار، یک روز را برای انتقال وقت بگذارید و با انجام کارهایی که می توانید قبل از رفتن انجام دهید، کارهای خانه را به حداقل برسانید.

من اغلب می بینم که مردم به علت افسردگی های بعد از تعطیلات، دوران خیلی سختی را می گذرانند و مدام با خود تکرار می نمایند که دیشب در ساحل بودم و اکنون در دفتر کار. اما به جای این حس ناامیدی، باید سعی کنید یک روز میانی را برنامه ریزی کنید. می توانی کمی استراحت کنی و کمی وقت آزاد داشته باشی تا بتوانی خود را دوباره تنظیم کنی. دکتر لوری سانتوس، استاد روان شناسی در دانشگاه ییل نیز می افزاید: کمی برای خود دلسوزی کنید. احتیاجی نیست فورا به همه ایمیل ها پاسخ دهید. اشکالی ندارد که بلافاصله به کار خود ادامه ندهید، چرا که شواهد نشان می دهد مردم بیشتر از آنچه پیش بینی می کنید، شرایط شما را درک خواهند کرد.

حفظ روند تعطیلات در زندگی عادی

سانتوس می گوید: انتها دادن به تعطیلات به معنای انتها دادن به سرگرمی نیست. اگر این تفکر توریستی را در زندگی خود پس از سفر در خانه ادامه دهیم، می توانیم راه هایی پیدا کنیم تا کمی بیشتر احساس خوب سفر را حفظ کنیم. شاید با امتحان کردن یک رستوران نو یا قدم زدن در یک محله نو.

دکتر تریسی توماس، روان شناس حوزه عاطفی می گوید مهم است که تشخیص دهید چه چیزی در زمان دوری از تعطیلات در ذهنیت شما احساس خوبی ایجاد می نماید تا بتوانید آن را بخشی از واقعیت روزانه خود کنید. جالب است کاری که مردم در تعطیلات انجام می دهند در خانه انجام نخواهند داد، مثلا فقط وقتی در خانه نیستند ماساژ می گیرند، برای تماشا طلوع خورشید از خواب بیدار می شوند یا در اطراف شهر قدم می زنند، در حالی که می توانند وقتی به خانه بازمی گردند همه یا بعضی از این کارها را انجام دهند. توماس بعلاوه پیشنهاد می نماید بعضی از غذاهایی را که در زمان سفر از آن لذت می بردید در خانه بپزید تا این تجربه ادامه داشته باشد. وقتی به ایتالیا می روید و پاستای پومودور می خورید، احتمالا برای یک ماه حس خوب ناشی از آن غذا پس از بازگشت ادامه دارد. به جای اینکه اجازه دهید این روند از بین برود، بهتر است آن غذا را درست نموده یا سفارش دهید.

تمرین قدردانی

سانتوس توصیه می نماید: مدتی از زمان خود را بگذارید تا خاطرات مثبت سفر را تکرار کنید. شما می توانید یک آلبوم، یا دفتر خاطرات بسازید یا فقط تمام تجربیات خوبی را که می توانستید داشته باشید به خود یادآوری کنید. شاید شما این توصیه را شنیده باشید که باید روی تجربه ها سرمایه گذاری کنید نه اشیا. یکی از دلایل بیان این موضوع، می تواند این باشد که تجربه ها خاطرات خوبی را در مقایسه نسبت به خرید کالا در ما ایجاد می نمایند. سانتوس می افزاید شادی تنها با تجربه در یک تعطیلات به دست نمی آید بلکه با به خاطر سپردن آن ایجاد می گردد.

بونیور نیز می گوید: علاوه بر شکرگزاری به خاطر چیزهایی که داشتید، قدردانی را در زندگی روزمره خود تمرین کنید. در ادامه شرح می دهد که اگرچه قدردانی برای ما خوب است، اما بسیاری از مردم معنای آن را اشتباه می فهمند. مردم گمان می نمایند، قدردانی به این معنی است که شما باید برای همه چیز، نعمت های خود را بشمارید، پس، نمی توانید از هیچ چیز ناراحت باشید، چراکه دیگران وضعیتی بدتر از شما دارند، بنابراین باید سپاسگزار باشید، اما قدردانی در واقعیت به معنای درنظر گرفتن همه چیز است. ما می توانیم درگیر مسائل شویم و تشخیص دهیم که می توانیم تغییری ایجاد کنیم، اما از اعتراف به نقاط تاریک نمی ترسیم. او می افزاید: قدردانی واقعی به این معنا نیست که باید همواره خشنود باشید و احساس خوشبختی کنید، بلکه به این معناست که درک کنید کل زندگی تجربه ای بسیار شگفت انگیز است و من برای آن اینجا هستم.

ورزش کردن

مطالعات علمی متعدد نشان داده اند که ورزش هوازی برای مبارزه با اضطراب و افسردگی مفید است. در واقع، مطالعه ای که در آوریل در مجله جاما منتشر شد، نشان داد بزرگسالانی که فعالیت هایی معادل 30/ 1 ساعت پیاده روی سریع در هفته انجام می دهند، در مقایسه با افرادی که ورزش نمی نمایند، 18 درصد کمتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. بونیور می گوید: ورزش به این معنی نیست که افسرده نخواهید شد، اما به کاهش آن یاری می نماید. علاوه بر این، ورزش به طور چشمگیری برای بهبود خواب، کاهش فشار خون، کاهش استرس و تقویت خلق و خوی شما بسیار مفید و موثر است. بنابراین اگرچه ممکن است بعد از تعطیلات احساس کنید در خانه افسرده شده اید، اما ایده خوبی است که به زور خود را بیرون بیاورید و سلامت روان خود را تقویت کنید.

بیان احساسات به دیگران

درباره احساس خود با دیگران صحبت کنید، این می تواند صحبت با دیگر همسفران یا یادداشت در یک دفترچه باشد. مهم است با دوستان و عزیزان خود در ارتباط باشید و کنار نکشید. بونیور می گوید: تحقیق ها نشان می دهد کافی است تا ما فقط بیان کنیم که یک احساس خاص داریم، این باعث می گردد تا حس های ترسناک کمتر شوند، بنابراین بیشتر کنترل می کنیم. بعلاوه به ما یاری می نماید از افکار صفر و صد خودداری کنیم. می توانیم همزمان چند احساس مانند غمگین اما هیجان زده بودن را داشته باشیم. البته اگر نسبت به کارهای روزمره یا شغل خود احساس ترس شدیدی دارید، ممکن است نشان دهنده احتیاج به تغییر یا ارزیابی مجدد جایی باشد که می خواهید باشید. اگر علائم ادامه یافت یا بدتر شد، شاید باید برای برطرف سایر علل زمینه ای در پی یاری از افراد حرفه ای باشید.

سانتوس می گوید: اگر تعطیلات شما به خوبی پیش نرفت، می توانید در اینجا با کوشش برای فهمیدن آنچه یاد گرفته اید، شادی را افزایش دهید. عمل نوشتن صریح درباره احساسات منفی، می تواند به شما یاری کند تا بفهمید چه بینش هایی به دست آورده اید یا چگونه رشد نموده اید. حداقل، حتی بدترین تعطیلات می توانند به داستان های خنده دار تبدیل شوند که می توانیم برای تقویت ارتباط اجتماعی تا مدتی با دوستان به اشتراک بگذاریم.

منبع: دنیای سفر

به "چرا با انتها تعطیلات حضور در محل کار سخت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با انتها تعطیلات حضور در محل کار سخت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید