تالاب استیل یک قدم تا بهشت

به گزارش وبلاگ معمای ویژه، آنان که به بهشت رفته اند مرده اند و هیچ حرفی از بهشت به ما نگفته اند، ولی هر کسی تالاب استیل را دیده است اذعان دارد که بهشت نمی تواند زیبا تر از این مکان باشد. با ما در خبرنگاران همراه باشید تا شما را به تماشا یکی از مجذوب کننده ترین تالاب های ایران ببریم و همه تصورهایتان در خصوص تالاب بهم بخورد. تالاب استیل قدمی است به سوی بهشت!

تالاب استیل یک قدم تا بهشت

کلیاتی در خصوص تالاب استیل، همه چیز سرجایش است!

تالاب استیل در هفت کیلومتری جاده رشت به آستارا واقع شده است، این تالاب ، اخرین تالابی است که نرسیده به آستارا تماشا می کنید. مساحت این تالاب قابل توجه است و در حدود صد و چهل هکتار براآورد می گردد. این تالاب در استان گیلان واقع شده است. پنجاه کیلومتر از آن با آب های دائمی پوشیده شده است، بقیه مساحت تالاب متناسب با فصل و بارش ها پر و خالی می گردد.

تالاب استیل از این جهت مورد توجه است که اولین ایستگاه فرود پرنده های مهاجر به ایران است. این تالاب قطعا در زمره پنج منطقه نمونه گردشگری گیلان قرار می گیرد و به این وسیله شکار در آن ممنوع است. تالاب استیل مملو از درخت توسکا است که با وزش باد به پایکوبی در می آیند، درختهای تالاب را درخت شناور نیز صدا می نمایند گرچه این نام آنچنان شایع نیست.

تالاب استیل کجاست؟

آدرس دادن به این تالاب پهناور کار سختی نیست، از شمال این تالاب به روستای غلام محله و شالیزارهای عباس آباد می رسد، از جنوب به روستای دربند و از شرق به حاده آستارا این تالاب کشیده می گردد. غرب این تالاب هم به کوه های آستیل آستارا می رسد جایی که طبیعت خود را به نامان پیوند می زند.

برای رفتن به این تالاب پیشنهاد می گردد جاده رشت آستارا را در پیش بگیرد این برترین جاده ای است که می توانید خود را به جاهای زیبای تالاب برسانید.

چند برش تحلیل و آنالیز تالاب

در فکر ما ایرانی ها وقتی نام تالاب آورده می گردد عموما این تصویر در فکر می آید که یک نفر در خاک در حال غرق شدن است، یا جای تاریک و نمناک به فکر می آید. تالاب سینمایی که جلوی ما گذاشته اند چنین تصویری است ولی واقعیت چیز دیگری است، تالاب ها از مجذوب کننده ترین بخش های طبیعت هستند. سعی کنید تصویری که از تالاب دارید را دور بیاندازید و با ما همراه باشید.

تالاب استیل زیبایی دیکته می نماید

اگر بخواهیم برایتان تالاب را توصیف کنیم، باید بگوییم که آبی ، آب تالاب در مسابقه با آبی آسمان است تا زیباتر جلو بدهد، آفتاب در تالاب استیل بسیار مهربان است و با زاویه کمی به تالاب بر می خورد، نور افتاب از لابه لای درخت ها می گذرد و نمی تواند سایه درستی ایجاد کند چرا که آب تالاب از انعکاس درختها پر است و زمین اطراف آنقدر پوشیده است که سایه در آن اصلا دیده نمی گردد. درختان برای آب تنی داخل تالاب رفته اند و گیر نموده اند، این گیر کردنشان در آب جلوه زیبایی ایجاد می نماید پیشنهاد می کنیم فکر نکنید درخت هستید و الکی به تالاب نزنید.

خانه پرنده ها مگر می تواند زشت باشد؟

نگاه کردن به پرنده هایی که بالای آب در حال پرسه زدن هستند بسیار مجذوب کننده خواهد بود، آنها طوری به آب نگاه می نمایند انگار که جفت ازلی شان را پیدا نموده اند، در تالاب استیل، حدودا ده هزار پرنده فرود می آید که حدودا چهار هزار جوجه ای در این منطقه خوش آب و هوا به جهان می آورند. پرنده ها از منطقه ها سردسیر به تالاب استیل می آیند، آنها سروصدا به این تالاب اضافه می نمایند ولی همه چیز همچون سمفونی موتزارت است، هیاهو وجود دارد ولی هیاهویی برای آرامش! همه صداها حرفه ای نواخته می شوند، به نظرتان تماشا این صحنه ها دلپذیر نیست ؟

قایق سواری در تالاب استیل، تجربه فراموش نشدنی

در تالاب استیل امکان تفریحی چندانی وجود ندارد ولی قایق سواری همواره هست! قایق های پدالی در دسترس شما هستند تا بتوانید به آب بزنید. شما همچون قو می شوید و خود را به آب تالاب می رسانید.

قایق سواری در این تالاب همچون ندارد، مگر اینکه کسی از بهشت بیایید و بگوید بهشت بهتر از این است و گرنه تا الان هیچ کس ادعا ننموده است که قایق سواری در تالاب استیل کاری پایین تر از فلان کار در طبیعت است.

وقتی قایق سواری می کنید شما به طرف آب نمی روید، شما به طرف درخت ها نمی روید، بلکه درخت و آب به سمت شما می آید، همه چیز به طرز عجیبی دست به دست هم می دهد تا شما به دل طبیعت کشیده شوید.

اگر عکاسی مراقب باتری دوربینت باش!

عکاسان بسیاری در این منطقه باتری دوربین تمام نموده اند، علت تمام کردن باتری این بوده که چشم انداز ها در تالاب استیل به طرز عجیبی منحصر به فرد و زیبا هستند، گویی که طبیعت برای عکاس ها ژست می گیرید و با هر بار ژست گرفتن عکاس را از خود بی خود می نماید و همین می گردد که عکاس ها به تله طبیعت می افتند و فراموش می نمایند مقدار باتری هایشان را.

طبیعت گردی اطراف آستارا محدود به هیچ جایی نمی گردد ولی وقتی به تالاب استیل برسید، همه چیز دست به دست هم می دهد تا شما به راحتی بساط خود را پهن کنید و گردشی در آنجا داشته باشید.

این تالاب آنچنان برای پیاده روی محیا نیست ولی اگر کمی سر سخت باشید پیاده روی در آن ناممکن نیست.

برترین آب و هوای تالاب استیل معلوم نیست!

برترین زمان برای سفر به این تالاب را نمی توان به سادگی به دست آورد، در بهار این تالاب به بالاترین درجه از شکوفایی خود می رسد، تابستان با اینکه آب تالاب کمی کم می گردد ولی طبیعت در آن بیدار تر است گویی همه چیز با یکدگیر مصاحبه می نماید.

پاییز به علت فرا رسیدن پرنده های مهاجر تالاب تبدیل به یک تالار رویایی می گردد، تالاری که جشن عروسی هزاران پرنده را در خود برگزار می نماید، زمستان این عروسی ادامه پیدا می نماید ولی آب و هوا سرد است و به سادگی نمی توانید در آن گشت و گذار داشته باشید مگر اینکه لباس گرم بپوشید.

از تجربه سفر و گشتن در این تالاب جادویی برایمان بنویسد ما در سفر زون پذیرای نظرات شما هستیم.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "تالاب استیل یک قدم تا بهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تالاب استیل یک قدم تا بهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید